Baza wiedzy
04 sie 2023

E-kontrola strefy płatnego parkowania rozwiązaniem dla dzisiejszych miast

Wioleta Urbanek
Dyrektor Sprzedaży – Smart City

W dzisiejszych czasach dynamiczny rozwój miast, to z jednej strony szereg nowych możliwości, natomiast z drugiej strony liczne wyzwania, z którymi jednostki samorządowe muszą się mierzyć, tak aby zapewnić komfort życia mieszkańcom.

 

Zarządzanie strefą parkowania


Jednym z istotnych aspektów współczesnego życia miejskiego jest zarządzanie przestrzenią parkingową, zwłaszcza w kontekście płatnych stref. Rozwój miast, napływ nowych mieszkańców generuje wzrost liczby pojazdów parkujących w centrach oraz przylegających do nich dzielnic. Zatłoczone ulice, brak dostępnych miejsc parkingowych i trudności w egzekwowaniu opłat stwarzają realne problemy dla mieszkańców i administracji miejskiej.

E-kontrola parkingowa

E-kontrola parkingowa to innowacyjne rozwiązanie, które integruje różnorodne technologie w celu usprawnienia procesów związanych z zarządzaniem płatnym parkowaniem, przyczyniając się do poprawy jego efektywności  w obszarach miejskich. W Polsce coraz więcej miast decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania.

W tym artykule przedstawimy, jak działa e-kontrola stref parkingowych z wykorzystaniem systemu CITYSCANNER® i jakie korzyści przynosi dla polskich miast.

 

Czym jest e-kontrola stref parkingowych?

E-kontrola CITYSCANNER® to nowoczesny system do zarządzania płatnymi strefami parkowania. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii analizy obrazu oraz nowoczesnych multisensorów, umożliwia automatyczne skanowanie miejsc parkingowych i dostarcza niepodważalne dane dowodowe, usprawniając egzekucję opłat w strefach płatnego parkowania.

Wykorzystując zaawansowane technologie, kamery o wysokiej rozdzielczości, lidary, system GPS, zaawansowane algorytmy detekcji tablic rejestracyjnych i dedykowane oprogramowanie, CITYSCANNER® umożliwia skanowanie, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów i precyzyjne określanie miejsca postoju pojazdu.

Te techniczne możliwości skutecznie usprawniają monitorowanie obszarów płatnego parkowania, co przekłada się na szybsze reagowanie na nieprawidłowości oraz egzekwowanie opłat zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu kontrola stref parkingowych jest bardziej efektywna i precyzyjna.

Jakie korzyści przynosi e-kontrola stref parkingowych z wykorzystaniem systemu CITYSCANNER®?

Skuteczna kontrola strtef parkingowych

E-kontrola stref parkingowych jest ważna dla polskich miast z kilku powodów. Po pierwsze, podnosi efektywność pobierania opłat parkingowych, co wpływa na przychody do budżetu miasta. Na przykładzie Warszawy jeden system przynosi ponad milion złotych miesięcznie (źródło: Zarabia na kierowcach ponad milion zł miesięcznie. SPPN to żyła złota – Motoryzacja w INTERIA.PL).

Co więcej, dzięki systemowi do zarządzania SPP Control Center, administrator systemu może monitorować pracę e-kontrolera w czasie rzeczywistym i weryfikować na bieżąco położenie systemu i przebieg kontroli.

Po drugie, system dostarcza wysokiej jakości dane analityczne na temat stref płatnego parkowania i wyznaczonych obszarów. Automatyczne zbieranie danych jest szybsze i bardziej efektywne niż piesze patrole i kontrola manualna.

Optymalizacja zarządzania przestrzenią parkingową:

Analiza danych umożliwia miastom precyzyjne monitorowanie korzystania z płatnych stref parkowania. Pozyskane informacje dotyczące obłożenia miejsc parkingowych, preferowanych lokalizacji oraz okresów największego obłożenia, pozwalają na skuteczne planowanie i dostosowywanie dostępności miejsc postojowych do rzeczywistych potrzeb. Optymalizacja przestrzeni parkingowej przyczynia się do zwiększenia efektywności i poprawy płynności ruchu miejskiego.

Dokładnie o możliwościach analitycznych systemu piszemy tutaj: https://mcx.pl/strefy-platnego-parkowania-analityka-danych-jako-narzedzie-optymalizacji-przestrzeni-miejskiej/

Poprawa jakości życia mieszkańców:

Efektywne zarządzanie danymi z obszarów płatnego parkowania przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Skuteczna kontrola przestrzeni parkingowej eliminuje frustrację związaną z brakiem miejsc postojowych, skraca czas poszukiwania parkingu oraz minimalizuje wpływ zatłoczenia ulic na codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

Przykłady zastosowania e-kontroli stref parkingowych w polskich miastach

W Polsce coraz więcej miast decyduje się na wdrożenie e-kontroli stref parkingowych z wykorzystaniem systemu CITYSCANNER®.

  • Szczecin – po 10 miesiącach użytkowania naszego systemu, miasto zdecydowało się na zakup kolejnego;
  • Katowice – 1 grudnia 2023r. w życie weszła nowa polityka parkingowa, a jednym z jej kluczowych założeń było wdrożenie e-kontroli stref płatnego parkowania;
  • w Warszawie CITYSCANNER® funkcjonuje już od 2020 roku. Do stolicy do tej pory dostarczyliśmy 9 systemów, a studium całego przypadku opisaliśmy tutaj.

 

Rozwiązanie szyte na miarę

Zaletą systemu jest możliwość jego dostosowania do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego miasta. Dlatego przed implementacją rozwiązania zalecamy przeprowadzenie testów i analizy danych miejskich, w celu dostosowania funkcjonalności i sposobu działania e-kontroli. Pozwoli nam to jak najlepiej dopasować rozwiązanie do konkretnych uwarunkowań danej lokalizacji. Mowa tu m.in. o rodzaju gromadzonych danych, sposobach weryfikacji kontrolowanych pojazdów czy funkcjonalnościach dodatkowych, takich jak np. aplikacja mobilna dla kontrolerów. Warto pamiętać, że sam system stanowi szkielet dla całkowicie customizowanego rozwiązania według potrzeb Klienta.

 

Podsumowanie

W świetle dynamicznego rozwoju miast, zarządzanie przestrzenią parkingową staje się codziennym wyzwaniem, wymagającym nowoczesnych rozwiązań. E-kontrola stref parkingowych to odpowiedź na problemy współczesnych miast, oferując nie tylko usprawnienie procesów zarządzania, ale także poprawę jakości życia mieszkańców i zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej. Dla miast, które pragną efektywnie reagować na dynamiczne zmiany urbanistyczne, e-kontrola stref parkingowych staje się niezbędnym narzędziem do tworzenia lepiej zorganizowanego i przyjaznego środowiska miejskiego.