Nowoczesny system do zarządzania płatnymi strefami parkowania

CITYSCANNER® to pełen proces zautomatyzowanego systemu patrolowania i egzekucji opłat parkingowych w strefach płatnego parkowania niestrzeżonego.

CITYSCANNER® działa poprzez patrolowanie i automatyczne skanowanie strefy płatnego parkowania: odczyt tablic rejestracyjnych oraz dokładne rozpoznawanie pozycji, w celu przygotowania dokumentacji do egzekucji płatności w płatnych strefach parkowania niestrzeżonego w miastach (SPPN).

Rozpoznanie pojazdów parkujących i dokładne określenie miejsca jego postoju jest możliwe dzięki wykorzystaniu i połączeniu technicznych możliwości jakie dają kamery o wysokiej rozdzielczości, lidary i systemy GPS. Dane zawierające wyniki pomiarów poddawane są wstępnej obróbce polegającej na anonimizacji i dostosowaniu formatu, po czym mogą być przesyłane z wykorzystaniem sieci do systemów miejskich.

Zapytaj o ofertę
Smart City Warszawa noc

Korzyści z usługi CITYSCANNER®

Najłatwiej mówi się o korzyściach sięgając do konkretnych przykładów i pokazując efekty. Jednym z nich może być wdrożenie przeprowadzone w Warszawie, która zdecydowała się na rozpoczęcie projektu w styczniu 2020 roku.

Dzięki przeprowadzonym wcześniej testom, projekt był obarczony niewielkim ryzykiem. Pierwsze przeprowadzone próby wykazały dużą efektywność kontroli: dwa samochody elektryczne z zamontowaną aparaturą w ciągu 10 minut były w stanie zidentyfikować około 260 pojazdów. Pojedynczemu kontrolerowi zajmuje to przeciętnie godzinę. Na tak dużym obszarze jakim jest strefa płatnego parkowania w stolicy, patrole piesze były w stanie skontrolować zaledwie 40% miejsc dziennie, a dzięki tylko jednemu pojazdowi z nowym rozwiązaniem każdy parking został skontrolowany minimum raz dziennie.

Case studies

CITYSCANNER w Warszawie

W okresie 6 miesięcy od momentu uruchomienia projektu, 2 samochody wypracowały dodatkowy wpływ do budżetu miasta w wysokości 7,5 mln złotych.
Czytaj więcej

Zalety rozwiązania

Wzrost przychodów miast
Automatyzacja procesu rozliczeń parkowania
Optymalizacja systemu parkowania w mieście
Mniejsze koszty operacyjne

CITYSCANNER®. Jak to działa?

Obejrzyj krótki klip video pokazujący w terenie proces rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów zaparkowanych w strefach parkowania. MultiSensor™ rozpoznaje tablice rejestracyjne samochodów parkujących zarówno prostopadle, jak i równolegle.  Zobacz wideo które prezentuje niektóre możliwości CITYSCANNER®. Po prawej stronie widoczny jest podgląd na żywo systemu, który widzi kontroler na tablecie w samochodzie.

Anonimizacja

W przypadku rozwiązań analizujących dane wizualne mamy do czynienia ze zbieraniem, gromadzeniem, przechowywaniem i analizowaniem danych, w tym przede wszystkim zdjęć i materiałów wideo. Odpowiednie przepisy RODO regulujące te kwestie nakładają trudny do zrealizowania obowiązek informacyjny na podmiot prowadzący te działania, przez co pojawiła się obawa przed zbieraniem i analizą tego typu danych.

Dlatego powstało rozwiązanie, które zadaniem jest anonimizacja osób i informacji, mogących zostać odczytane jako dane osobowe. Anonimizator automatycznie rozpoznaje osoby i rozmazuje ich wizerunki, uniemożliwiając identyfikację.

Mobilna aplikacja

Mobilna aplikacja e-kontroler stanowi uzupełnienia dla systemu CITYSCANNER® i umożliwia automatyzację i optymalizację procesu kontroli SPPN dla patroli pieszych. Od teraz piesze patrole mogą szybciej dokonać sprawdzenia tablic rejestracyjnych w obszarach mniej dostępnych dla systemów instalowanych na pojazdach. Dane przekazywane są w formie kompatybilnej z systemem CITYSCANNER®.

Aplikacja mobilnej e-kontroli stanowi element niezależnego systemu kontroli stref płatnego parkowania. Dzięki zastosowaniu geolokalizacji, algorytmu rozpoznawania tablic i analizy obrazu, określić czy jest to rejestracja krajowa czy zagraniczna – aplikacja jest w stanie dokonać bezbłędnego rozpoznania numeru i dostarczyć dokumentację do egzekucji płatności w pełni kompatybilną z systemem CITYSCANNER®.

Do pobrania

Zaufali nam

Warszawa
Gdynia
Gdańsk
Szczecin

Zapytaj o ofertę

Z chęcią poznamy Twoje potrzeby i przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.