Terminal Androidowy – czego może się nauczyć?
Artykuł omawia w jaki sposób nowe terminale płatnicze, takie jak Sunmi P2, oferują funkcjonalności, które można dostosować do specyficznych potrzeb różnych firm. Terminale działają w oparciu o system operacyjny Android i są wyposażone w duży ekran dotykowy, dzięki czemu mogą pełnić funkcję czegoś więcej niż tylko terminala płatniczego. Mogą służyć do wyświetlania treści promocyjnych lub zastępowania wielu urządzeń, takich jak kasa fiskalna i skaner kodów kreskowych. Ponadto elegancki wygląd i duży wyświetlacz terminala mogą poprawić wizualną atrakcyjność sklepu lub firmy.
Spis treści:
- Jedno urządzenie, wiele zastosowań
- Podstawą jest system Android
- Czy terminal może błyszczeć?
- 2w1 – czy kasa fiskalna jest jeszcze potrzebna?
- „Proszę poczekać, pójdę po terminal”?
- Terminal płatniczy w trasie
Jedno urządzenie, wiele zastosowań
Terminal do akceptacji kart płatniczych zawsze działa tak samo, niezależnie od tego, czy jest zainstalowany w sklepie spożywczym, z biżuterią, w restauracji czy gdy trzyma go kurier przyjmujący płatność. To jednak może się zmienić: nowe urządzenia mogą zaoferować firmom funkcje dostosowane do specyfiki ich działalności, usprawniając codzienne czynności pracowników, tworząc nową platformę promocji czy nawet zastępując kilka (!) innych urządzeń.
Tyle możliwość w niepozornym terminalu? Tak i nie – bo o urządzeniu wyglądającym jak Sunmi P2 trudno już powiedzieć, że jest niepozorne.
Podstawą jest system Android
Ogromne, zupełnie nowe możliwości to w przede wszystkim zasługa sytemu, pod kontrolą którego pracują terminale takie jak Sunmi serii P2. W odróżnieniu od zwykłych terminali, pracujących na dość leciwych już klonach systemu Unix, tutaj na P2 zainstalowany jest system Android – ten sam, który znamy z telefonów komórkowych.
Podstawowa funkcja terminala Sunmi P2 pozostaje niezmienna: urządzenie może przyjmować płatności kartami – odczytywać karty chipowe, paski magnetyczne i realizować płatności zbliżeniowe. Jednocześnie, rozwiązania znane nam ze smartfonów – duży, dotykowy ekran, możliwość instalacji aplikacji, kamerki, moduły GPS czy Bluetooth – sprawiają, że terminale potrafią znacznie, znacznie więcej. To samo urządzenie może działać zupełnie inaczej w zależności od potrzeb, dostosowując się do specyfiki biznesów tak różnych, jak salony jubilerskie, firmy kurierskie, sklepy osiedlowe czy restauracje.
Czy terminal może błyszczeć?
Zacznijmy od salonu jubilerskiego. W takim miejscu ogromnym atutem okazuje się to, co już na pierwszy rzut oka odróżnia oferowane przez nas terminale Sunmi P2 od konkurencji już na pierwszy rzut oka: duży, 5- lub 6-calowy ekran. Ekran, którego teoretycznie podstawowym zadaniem jest wyświetlanie komunikatów związanych z transakcją, ale który można wykorzystać znacznie szerzej. Slajdy przedstawiające nową kolekcję biżuterii lub firmowa animacja będą się na nim prezentować znakomicie, przyciągając uwagę klientów.
Atuty wizualne nie kończą się jednak na samym rozmiarze ekranu. Terminal z dotykowym ekranemSunmi P2 to już nie masywne, niezgrabne „pudełko”urządzenie z kolorowymi, mało eleganckimi, gumowymi przyciskami – to smukłe urządzenie z nowoczesnym designem.
Oczywiście nie tylko salony jubilerskie nabierają więcej blasku z efektowym terminalem. Wszędzie tam, gdzie liczy się efektowna prezencja – od stylowych butików, przez eleganckie salony meblowe, po sklepy z elektroniką – terminal może dopełniać wizerunek sklepu, zamiast z nim kontrastować.
Wygląd i duży ekran to jednak zaledwie ułamek zmian, jakie nowa generacja urządzeń P2 wnosi do świata terminali.
2w1 – czy kasa fiskalna jest jeszcze potrzebna?
Dysponując czytnikiem kodów kreskowych i QR, terminal serii P2 Pro, może zastąpić także kasę fiskalną (w przypadku wersji Lite, niezbędne byłoby podłączenie zewnętrznej drukarki). Po wprowadzeniu i upowszechnieniu się e-paragonów, takie rozwiązanie może okazać się naprawdę wygodne.
Zresztą nie tylko wygodne, ale także odporne na ewentualne zmiany prawa. Z informatycznego punktu widzenia, kasa fiskalna na terminalu to po prostu jeszcze jedna aplikacja, którą można pobrać ze sklepu MCX Marketplace. I dokładnie tak jak aplikacje w komórkowych sklepach typu App Store i Google Play są na bieżąco i automatycznie aktualizowane, tak samo jest z aplikacjami na terminal. Nie musisz o niczym pamiętać, nie musisz wzywać serwisu – terminal sam zadba o to, by były na nim zainstalowane najbardziej aktualne wersje aplikacji.
„Proszę poczekać, pójdę po terminal”?
Terminale z Androidem serii P2 znakomicie sprawdzą się także w restauracji, i to niezależnie od tego, czy działa ona w zwykłym, czy „pandemicznym” trybie, z daniami na wynos. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by na terminalu pojawiła się także aplikacja umożliwiająca przyjmowanie zamówień, przekazywanie ich do kuchni, rezerwowanie oraz rozliczanie stolików.
Gdy kelnerzy będą dysponować takim wielofunkcyjnym kombajnem w zgrabnym, poręcznym urządzeniu, już nigdy, po pytaniu o formę płatności, nie będą musieli powiedzieć „proszę poczekać, pójdę po terminal” – będą go zawsze mieli przy sobie.
Urządzenie Terminal może pomóc także odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące na przykład składu potraw, jeśli tylko zainstalujesz aplikację ze swoim menu – lub nawet otworzysz je w przeglądarce internetowej terminala. Zdjęcia potraw, które przecież mogą się przy tej okazji pojawić, mogą dodatkowo motywować klienta do złożenia zamówienia.
A co z daniami na wynos? Wbudowany moduł GPS bez problemu doprowadzi kierowcę na miejsce dostawy najszybszą trasą. Tam zaś urządzenie będzie mogło wreszcie spełnić swoją podstawową rolę – przyjęcie płatności.
O ile oczywiście wciąż można o tym mówić jako o roli podstawowej.
Terminal płatniczy w trasie
Jeszcze więcej funkcji może realizować terminal w rękach kuriera. Zapewne nie raz potwierdzałeś odbiór, podpisując się palcem na ekranie telefonu kuriera – do tego samego można wykorzystać ekran terminala. Jednak na tym nie koniec: czytniki kodów paskowych i kodów QR znakomicie sprawdzą się do skanowania kodów paskowych przyjmowanych i wydawanych paczek, umożliwiając śledzenie ich online. W trasie nieocenioną może się nawigacja GPS oraz… funkcja telefonu, bo przecież i taką może pełnić terminal.
Urządzenie dysponuje rzecz jasna modułem Bluetooth, by połączyć się z bezprzewodowym systemem słuchawkowym: bezpieczeństwo jest w czasie jazdy najważniejsze przede wszystkim.
Wreszcie, wbudowany aparat może być wykorzystany do zrobienia zdjęć, żeby udokumentować problemy z przesyłką, jeśliby takowe się pojawiły.
W tym świetle pewną ironią jest, że swoją teoretycznie podstawową funkcję – czyli przyjmowania kart płatniczych – terminal u kuriera realizowałby zapewne najrzadziej 🙂
Scenariusze, które opisaliśmy powyżej, to zaledwie wycinek możliwości, jakie oferuje terminal oparty na systemie Android. Granice jego możliwości wyznaczają potrzeby właścicieli biznesów, ich kreatywność i możliwości programistów. Z tymi ostatnimi nie ma na szczęście problemu: programowanie aplikacji mobilnych to atrakcyjny dla informatyków segment rynku i specjalistów nie brakuje.
Wszystko jest więc w rękach przedsiębiorców!