Baza wiedzy
10 lip 2022

Czy terminal płatniczy może być smart?

David Loretz
Marketing Director

Terminale płatnicze tradycyjnie były ograniczone do podstawowej funkcjonalności akceptacji płatności. Jednak teraz terminale stają się bardziej zaawansowane, oferując interaktywne wyświetlacze i możliwość personalizacji. Dzięki elastycznemu systemowi operacyjnemu Android i dedykowanemu sklepowi z aplikacjami, terminale mogą pełnić różnorodne funkcje, takie jak reklamy, obsługa programów lojalnościowych i integracja z kasą fiskalną. Nowe „SmartTerminale”, oparte na systemie Android, otwierają przed nimi szerokie możliwości rozwoju i stają się prawdziwie inteligentnymi urządzeniami.

Spis treści:

Urządzenia, które znamy

Wydawałoby się, że od terminala nie można wiele wymagać. Od lat działa i wygląda w zasadzie tak samo: niepozorne, być może nawet nieco brzydkie urządzenie, na którym uwagę skupiamy jedynie przelotnie, płacąc kartą. Podstawowa funkcjonalność – akceptacja płatności – pozostaje niezmienną i… w zasadzie jedyną. Owszem, dziś używamy raczej czytnika kart chipowych lub zbliżeniowego, ale z punktu widzenia użytkownika, to raczej detal: ot, inny ruch kartą. Podobnie jedynie kosmetyczną zmianą było zastąpienie niewielkiego ekranu monochromatycznego ekranem kolorowym. Niewiele większym zresztą.

Teraz jednak to wszystko może się zmienić.

Czas zmian

Wyobraź sobie, że terminal nie jest już tylko niezgrabnym urządzeniem, które potrafi jedynie wyświetlić  komunikat „zbliż kartę” oraz potwierdzić realizację transakcji. Wyobraź sobie urządzenie, które przed transakcją wita Twojego klienta przygotowaną specjalnie dla Twojej firmy planszą lub animacją. Wyobraź sobie, że w podobny sposób dziękuje mu po zakończeniu transakcji. Planszą zupełnie dowolną: z Twoim logo, z informacją o promocji czy dostosowaną do okazji – na przykład specjalnie przygotowaną na święta.

I to wszystko nie na maleńkim, „terminalowym” wyświetlaczu, ale na efektowym, 5- czy 6-calowym ekranie, rodem ze smartfonów.

I wyobraź sobie, że – podobnie jak w smartfonach – ta plansza czy animacja to zaledwie wierzchołek góry lodowej nowych możliwości. Reklama z informacją o bieżących promocjach w Twoim sklepie, wyświetlana przez cały czas przy kasie? Bez problemu. Efektowna, firmowa animacja, dzięki której terminal już nie wyłamuje się z estetyki Twojego salonu sprzedaży, ale ją uzupełnia? Proszę bardzo. Połączenie funkcji kasy fiskalnej i terminala w jednym urządzeniu? Tak! Przyjmowanie i rozliczanie zamówień w Twojej restauracji? Czemu nie. Obsługa programu lojalnościowego na urządzeniu, które jest jednocześnie kasą fiskalną i terminalem? Oczywiście, kto powiedział, że program lojalnościowy to domena wyłącznie największych firm!

SmartTerminal

Jeśli taki opis przywołuje skojarzenia ze smartfonem, to całkiem słusznie: terminale takie jak Sunmi serii P2, można z powodzeniem określić właśnie jako połączenie terminala ze smartfonem. Tak też zresztą wyglądają: jak smukłe terminale z efektownym designem, w których klawiaturę zastąpiono dużym ekranem dotykowym.

Jednak podobieństwa do smartfonów sięgają dużo głębiej. Sercem urządzenia – czy też może jego duszą – jest bowiem elastyczny system operacyjny, który być może doskonale znasz ze swojego telefonu: Android. To właśnie on umożliwia dostosowanie tego, jak wygląda i działa terminal, i to właśnie dzięki Androidowi terminal może realizować w zasadzie niemal dowolne funkcje. Wystarczy odpowiednia aplikacja i… to wszystko!

Dokładnie, podobnie jak smartfon, tego typu urządzenie uwalnia pełnię swojego potencjału dopiero wtedy, gdy zainstalowane są na nim odpowiednie aplikacje. Skąd jednak je wziąć?

Terminal z systemem Android

Teoretycznie, możliwa byłaby instalacja dowolnych aplikacji, które znamy z telefonów z Androidem, jednak rozsądek podpowiada nam, że urządzenia w sklepie raczej nie powinny służyć do przeglądania zdjęć na Instagramie lub grania w Angry Birds czy Among Us… A może jednak tak! Teraz tak na prawdę to Ty decydujesz co jeszcze chciałbyś mieć na swoim wyjątkowym Smart Terminalu.

Terminal w sklepie i sklep w terminalu

Część z nich, podobnie jak w przypadku smartfonów, będzie już na terminalu w momencie jego pierwszego uruchomienia. Inne znajdziesz – również podobnie jak w przypadku smartfonów – w sklepie z aplikacjami. Jednak, w odróżnieniu od Google Play czy App Store, nie jest to sklep (nie obrażając obu marek) „mydło i powidło”. Dedykowany marketplace będzie zawierał tylko aplikacje przygotowane z myślą o terminalach i użyteczne w biznesie, który prowadzisz. Oraz – co równie ważne – bezpieczne.

Zanim pojawi się w sklepie, każda aplikacja jest szczegółowo badana i sprawdzana pod kątem możliwych „dziur” i błędów. Nie będzie również takiej dowolności, jak w przypadku sklepów „smartfonowych”, gdzie w zasadzie każdy może napisać aplikację – w sklepie pojawiać się będą aplikacje jedynie wcześniej zweryfikowanych firm i programistów.

To właśnie możliwość rozszerzenia funkcjonalności dzięki aplikacjom czyni urządzenia oparte o system Android tak wyjątkowymi. Bez nich, to wciąż tylko terminale. Owszem, bardziej nowoczesne, efektowne i wygodne w obsłudze – ale nadal, na swój sposób, to bardzo tradycyjny terminal.

Dopiero z aplikacjami na pokładzie, staje się naprawdę smart.